Loader

Obrzęd Effatha i Oddania Credo


Poranek Wielkiej Soboty to w Kościele czas ciszy – ciało Pana Jezusa spoczywa w grobie by już za kilka godzin objawić się nam jako Zmartwychwstały. Dla katechumenów przygotowujących się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego jest jednak dniem, kiedy przed zebraną wspólnotą Kościoła wyznają wiarę poprzez uroczyste wygłoszenie Credo. Zebrani przed południem w kaplicy Domu Diecezjalnego Tabor towarzyszyliśmy naszym Wybranym w tym przejmującym obrzędzie. Słuchaliśmy Słowa, modliliśmy się za Wybranych, którzy już za kilka godzin mieli przyjąć nowe życie w Chrystusie.

Drugim z przewidzianych na tą liturgię obrzędów, był obrzęd Effatha (tłum. „Otwórz się”), czyli namaszczenie uszu i ust Wybranych świętym olejem katechumenów, aby swoimi zmysłami słuchu i mowy mogli odtąd świadczyć wiarę o zmartwychwstaniu i działaniu Boga w ich życiu. W Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego Jezus dotyka zmysłów tego człowieka, aby widocznym znakiem uzdrowić jego dolegliwości. My także byliśmy świadkami tego uzdrowienia – otworzenia uszu na Słowo Boga i ust na wyznawanie wiary w cudowne działanie Boga w życiu naszych Wybranych.

Po uroczystych obrzędach uczestniczyliśmy w tradycyjnym wielkosobotnim poświęceniu pokarmów na stół Wielkanocny, które przynieśli uczestnicy Litugrii


Kontakt

Odpowiedzialny za Centrum

ks. Wiesław Rafacz
tel: 606 366 750

ks. Tomasz Bać
tel: 696 674 169

parafia.rzeszow.biala@gmail.com

Znajdź nas na Facebooku!

Siedziba Centrum

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego
ul. Kardynała Karola Wojtyły 114
35-304 Rzeszów
ks. Tomasz Bać - proboszcz

Dekret powołujący DCKD Diecezji Rzeszowskiej

Dekret powołujący DCKD Aneks do dekretu

Linki