Loader

Neofici – Wielkanocna radość


Wigilia Paschalna w katedrze rzeszowskiej ma zawsze szczególny charakter. Wierni zebrani wokół swojego biskupa uroczyście celebrują wielkie Paschalne Tajemnice wiary, słuchają Słowa Bożego, odnawiają swoje chrzcielne zobowiązania oraz są świadkami przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej przez osoby dorosłe, które przez długi okres przygotowywały się do tego wydarzenia w Diecezjalnym Centrum Katechumenatu Dorosłych. W tym roku z rąk ks. bp Jana Wątroby sakrament chrztu, bierzmowania i Eucharystii otrzymali katechumeni: Klaudia – Patrycja, Mariusz i Karol – Salem oraz Dorota, która poprosiła o sakramenty bierzmowania i Eucharystii.

W homilii bp Wątroba mówił min. o Liturgii światła zwracając szczególną uwagę na obecność Jezusa Chrystusa w każdych okolicznościach życia człowieka, a prezentując najważniejsze symbole Liturgii chrzcielnej zwrócił uwagę na odpowiedź chrześcijanina na łaskę chrztu. „Najważniejsze słowo tej liturgii to słowo «wierzę». To będzie odpowiedź katechumenów na liczne słowa, które usłyszeli w czasie przygotowań do chrztu. Za chwilę wszyscy je wypowiemy. To będzie nasza odpowiedź. Po wypowiedzeniu «wierzę» wszystko nabierze nowego sensu. Za chwilę będzie taki moment, kiedy celebrans, w czasie modlitwy poświęcenia wody chrzcielnej, umieści zapalony paschał w naczyniu z wodą. To jest symbol zmiany sensu. Chrystus przychodzi po to, by nadać nowe znaczenie żywiołom. Paschał to symbol Chrystusa. Wody potopu, wody Morza Czerwonego, wody Jordanu, były bardzo groźne i niszczycielskie. Jezus nadał wodzie moc oczyszczania z grzechów, uświęcania, moc zbawiania. Święty Paweł nazwie chrzest zanurzeniem w śmierci Chrystusa po to, aby razem z nim zmartwychwstać” – podkreślał ks. biskup.

Katechumeni otoczeni modlitwą całego Kościoła – świętych wzywanych w Litanii oraz wiernych obecnych w katedrze odważnie wyznali swoją wiarę i przyjęli chrzest w Imię Trójcy Przenajświętszej. Ubrani w białe szaty, z zapaloną świecą w dłoni, namaszczeni darami Ducha Świętego i nakarmieni Ciałem i Krwią Pana Jezusa rozpoczęli nowe – święte życie.

Radosną celebrację tych świątecznych wydarzeń nasi neofici będą kontynuować przez cały okres wielkanocny spotykając się na niedzielnych Mszach świętych w parafii Miłosierdzia Bożego (Rzeszów – Biała), a zakończą uroczystym zdjęciem chrzcielnej białej szaty w Wigilię Zesłania Ducha Świętego.

„Niech Ciebie, Panie, promienny
powstały z martwych po męce,
i Twego Ojca, i Ducha
wysławia rzesza zbawionych. Amen.”
(z hymnu wielkanocnej Jutrzni)


Kontakt

Odpowiedzialny za Centrum

ks. Wiesław Rafacz
tel: 606 366 750

ks. Tomasz Bać
tel: 696 674 169

parafia.rzeszow.biala@gmail.com

Znajdź nas na Facebooku!

Siedziba Centrum

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego
ul. Kardynała Karola Wojtyły 114
35-304 Rzeszów
ks. Tomasz Bać - proboszcz

Dekret powołujący DCKD Diecezji Rzeszowskiej

Dekret powołujący DCKD Aneks do dekretu

Linki